Hizmetlerimiz > Plastik Ambalajlar

Diğer Resimler


Plastikler petrol veya petrol türevlerinden elde edilir. Plastik ambalajların değişik türleri vardır. Bu türlerin başlıcaları PET (Polietilentetraftalat) PVC (Polivilklorür) PP (Polipropilen) PS (Polistren) ve PE (Polietilen)’dir. Bu isimler ambalajların değişik kimyasal yapılarından kaynaklanmaktadır.
 
Plastik türleri:
Polietilen (PE): Evlerimizde en çok kullandığımız plastik türüdür. Çamaşır suyu deterjan ve şampuan şişeleri motor yağı şişeleri çöp torbaları gibi birçok kullanım alanı vardır.
Polivinilklorür (PVC): Su ve sıvı deterjanların bazı kimyasal maddelerin sağlık ve kozmetik ürünlerinin ambalajlarında kullanılır.
 
Polipropilen (PP): Polipropilenden deterjan kutularının kapakları margarin kapları gibi ambalaj malzemeleri üretilir. Ayrıca dayanıklı olması ve geri dönüştürülebilirliği nedeniyle otomotiv sektöründe de önemli bir kullanım alanı bulunmaktadır.
 
Polistren (PS): Evlerden kaynaklanan ambalaj atıkları içerisinde en az rastlanan ambalaj türüdür. Yoğurt ve margarin kapaklarında yoğun olarak kullanılmaktadır.
 
Polietilentetraftalat (PET): PET genellikle su meşrubat ve yağ şişelerinin ambalajlanmasında kullanılır. Hafif ve dayanıklı olması nedeniyle kullanım alanı giderek genişlemektedir.

KAĞIT/KARTON AMBALAJLAR
Kağıt ve karton en çok kullanılan ambalaj malzemesi türüdür. Değerlendirilebilir nitelikli atıkların yarısından fazlasını kağıt ve karton oluşturmaktadır. Kağıdın hammaddesini “selüloz” adı verilen madde oluşturur. Selüloz son derece kıymetli bir madde olup kaynağı ormanlarımız ve özel yetiştirilen bitki türleridir. Bu nedenle belki de en kıymetli atık cinsi kağıt ve kartondur.
 

...